panel top

Oral Aft ve Uçuk

Aft Nedir?

Aft, ağız içinde genellikle dil üzerinde, yumuşak damakta, yanak ve dudak mukozasında ve farenkste görülen, oldukça ağrılı, küçük, yüzeysel ülserlerdir. Bayanlarda erkeklere oranla daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Aft oluşumunu etkileyen faktörler:

Stres ve bağışıklık sisteminin zayıf olması aft oluşumunu tetikleyen en önemli faktörlerdendir. Ayrıca domates, sirke, turunçgiller gibi asitli yiyecekler, tuzlu ve baharatlı çerezler, aft oluşumununda önemli rol oynarken, sert gıdaların tüketilmesi sırasında yanak ve dudağın ısırılması, B12 vitaminin vücutta eksik olması, diş fırçalama işleminin sert olarak yapılması aft oluşumu için ağızda uygun ortam hazırlar.

Bazı sistemik hastalıklarda, örneğin Behçet hastalığında, vücuttaki diğer belirtilerle birlikte ağız içinde aft oluşumu gözlenmektedir.

Tedavisi:

Aftın kesin tedavisi henüz bulunamamıştır. Herhangi bir tedavi uygulanmasa dahi ortalama 7-10 gün içerisinde kendiliğinden iyileşmektedir.

Uçuk

Uçuk nadiren ağız içinde olsa da, genellikle dudak kenarı gibi ağız dışı bölgelerde görülen, içi sıvı dolu küçük kabarcıklarla karakterizedir. Genellikle ağrılıdır ve ağrı uçuk oluşumundan birkaç gün önce başlar. Bu kabarcıklar zaman içinde patlayarak kabuklanır. Ortalama 7-10 gün içerisinde iyileşir.

Uçuk oluşumunu etkileyen faktörler:

Uçuğun oluşum nedeni herpes simpleks olarak adlandırılan bir virüstür. Daha önce bu enfeksiyonu geçirmiş olan kişilerde pasif halde bulunan bu virüs, güneş ışığına maruz kalma, stres, travma, yorgunluk, hormonal değişiklikler gibi durumlarda aktifleşerek uçuk oluşumuna neden olur.

Uçuk bulaşıcıdır:

Uçuğun patlamasından itibaren tamamen iyileşene kadarki süre en riskli dönemdir. Uçuğu olan bir kişinin kullandığı eşyalardan uzak durulmalı (çatal-bıçağı ya da havlusu kullanılmamalıdır) veya uçuklu birinin öpmesi sonucu bulaşma meydana gelebilmektedir. Bulaşıcı olduğu için uçuğa dokunulmaması gerekir.

Tedavisi:

Günümüzde uçuğun tedavisinde antiviral uçuk kremleri kullanılmaktadır.

Aft ve uçuk arasındaki farklar:

  • Aft sadece ağız içinde meydana gelir. Uçuk ise nadiren ağız içerisinde, genellikle ağız dışında meydana gelir.
  • Aft bulaşıcı değildir, uçuk bulaşıcıdır.
  • Aftın oluşumu henüz tam olarak açıklanamamıştır, oysa uçuk bir virüs enfeksiyonudur.
panel top