panel top

Biberon Çürükleri

Biberon çürüğü nedir?

Bebeklerin üst keser dişlerinden başlayan ve çok çabuk ilerleyen yaygın bir çürük tipidir.

Biberon çürükleri, ilk olarak dişlerin minesinde tebeşirimsi beyaz lekelenmeler ile başlar. Bu beyaz tebeşirimsi lekelenmeler çürüğün ilerlemesiyle sarı-kahve rengini alır. Çoğunlukla aile dişlerdeki çürüğü fark ettiğinde çürükler oldukça ilerlemiştir ve kahverengi leke halini almıştır. Aslında bu lekeler diş çürükleridir ve bu tip çürükler dişlerin kırılmasına dahi neden olabilir.

Bebek beslenmesinde en önemli besin olan anne sütü ya da inek sütü doğal olarak şeker içerir. Gece yatmadan önce veya uyku sırasında bebek anne sütü ya da biberon emerse süt ağızda birikerek dişlerin çürümesi için elverişli bir ortam oluşturur.Biberon emmediği halde bebeğimin dişleri çürüdü, sebebi ne olabilir?

Biberon ya da emziklerin, ağlayan bebekleri susturmak amacıyla bal, pekmez, reçel gibi tatlandırıcılara batırılarak verilmesi ya da dişler sürdükten sonra oyalanması amacıyla bebeğe verilen karbohidratlı-şekerli gıdalar da biberon çürüklerinin oluşmasına neden olmaktadır.

Biberon çürüğünün önemi nedir?

Biberon çürüğü görülen dişler tedavi edilmezse ağrı yapar ve iltihaplanır. İltihaplı ya da ağrıyan dişler bebeğin huzursuzlanmasına ve beslenme düzeninin bozulmasına neden olur. İltihap alttan gelecek kalıcı dişleri de etkileyip şekillerinin bozuk olmasına yol açar. Bu dişler erken çekilmek zorunda kalınırsa çocukta konuşma problemleri oluşmakla beraber ileri dönemde eğer yer tutucu aparey yapılmazsa daimi dişlere yol gösteren rehberlerin kaybolması sebebiyle daimi dişler yerlerini tam bulamadığı için çapraşıklıklar ortaya çıkar.

Biberon çürüğünün oluşmasını engellemek için neler yapılmalıdır?

Bebeğinizin gece ağzında biberonla uyuma alışkanlığını değiştirmeniz gerekmektedir, ancak bu söylenebildiği kadar uygulaması kolay bir hadise olmadığı için biz diş hekimleri bu alışkanlık devam ediyor ise;

  • Vermiş olduğunuz sütün şeker ya da bal ilavesiz olmasına dikkat etmenizi,
  • Gece sütünü içen bebeğinize sütten sonra en azından su verilerek ağzın çalkalanmış olmasına dikkat etmenizi,
  • Sabah akşam olmak üzere ağızda 1 tane diş dahi olsa gazlı bez ile dişin üzerinden yemek artıklarının temizlenmesini,
  • Son olarak da çocuğa oyalanması için eline verilen karbonhidratlı gıdalar yerine (ekmek vs.) havuç ya da salatalık gibi tükürük salgısını arttırıcı ve diş temizliği yapmasını sağlayacak gıdalar verilmesini öneriyoruz.


panel top