panel top

Diş Hassasiyetleri

Hassasiyet nedir?

Diş hassasiyeti halk arasında kamaşma olarak da adlandırılmaktadır. Soğuk sıcak, ekşi veya tatlı yiyecek- içecekler ağza alındığında ani derinden gelen keskin bir ağrı şeklidir.

Ağızdaki eski dolgu ve çürükler kontrol edildikten sonra hala bu tip bir ağrı ile karşılaşılıyorsa bu tip hassasiyetler diş eti çekilmesine bağlı olarak açığa çıkan kök yüzeyinden kaynaklanır.


Diş hassasiyetine neden olan etkenlerin başında sert ve yanlış fırçalama vardır. Bu nedenle dişler fırçalanırken çok fazla baskı uygulamadan dairesel hareketler yaparak fırçalama işlemi tamamlanmalıdır. Bununla birlikte hastanın ağzında var olan kırık dişler, dişeti hastalığı ya da diş gıcırdatma-sıkma gibi kötü alışkanlıklar kök yüzeylerinin açılmasına neden olacağından hassasiyete yol açabilmektedir.

Hassasiyete karşı alınacak önlemler nelerdir?

Hasta ev bakımında ağız hijyenine dikkat ederek orta yumuşaklıkta fırça ve hassasiyete karşı özel diş macunları kullanmalıdır. Fazla asit içeren gıdalar tüketmemeye özen göstermelidir. Ancak bu bakım yeterli olmadığında diş doktorundan profesyonel yardım almalıdır. Bu şekilde açığa çıkmış kök yüzeyleri izole edilebilir, floridli verniklerle kök yüzeyleri iyileştirilebilir ya da dişin eksilen tabakalarına dolgu maddeleri ile restorasyonlar yapılabilir.panel top