panel top

İmplant ve İmplant Üstü Protezler

İmplant Nedir?

İmplant, diş eksikliğini tamamlamak için çene kemiği içine yerleştirilen ve diş kökünü taklit eden titanyum parçalardır.

İmplant tedavisi ile kron – köprü ve hareketli protezler uygulanarak klasik tedavilerde karşılaşılan bir çok problem ortadan kaldırılır. Örneğin, tek diş eksikliğini gidermek için, eksik olan dişin komşuluğundaki her iki dişin kesilmesi ile yapılan klasik köprü yöntemi yerine bu diş eksiliğinin yerine implant yapılarak hem estetik hem de sağlıklı sonuçlar elde etmek günümüzde implant tedavisi ile mümkün hale gelmektedir.

İmplant tedavisinin aşamaları nelerdir?

Öncelikle implant yapılacak bölgenin ya da bölgelerin implant için uygun olup olmadığının doktorunuz tarafından değerlendirilmesi gerekir. Bunun için de hem hastanın ağız içi muayenesi hem de panoramik radyografisi ile ölçümler yapılır.

Yapılan ölçümler sonucunda, implant yapılacak olan bölgenin anatomik boşluklara olan uzaklığı, yani implantın boyu ve kemiğin genişliği ölçülür. Bu ölçümler için genelde panoramik radyografi yeterli olabilmekte ancak bazı durumlarda CT (Computerize Tomografi) gerekebilmektedir.

Lokal anestezi altında yani diş çekimi için yada dolgu yaptırmanız gerektiğinde yapılan yöntem ile anestezi yapıldıktan sonra önceden yapılan ölçümler doğrultusunda çene kemiğine implant için yuva açılır ve implant o bölgeye vidalanarak bundan sonra kemiğe kaynaşması için beklenir. Bu süre üst çenenin daha yumuşak bir kemik olmasına bağlı olarak 3 ay, alt çenenin ise daha sert bir kemik olmasından dolayı 2 ay beklenilmesi önerilmektedir. Ancak yine de bu belirtilen bekleme süresi ameliyat sırasındaki implant yapılan bölgenin durumuna, hastanın yaşı ve sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Osseointegrasyon denilen yani kemik ile implantın kaynaşması için gerekli olan süre tamamlandıktan sonra artık implantın üstüne ‘abutment’ denilen dişin ağız içinde görünen kısmını taklit edecek, protezin alt yapısını oluşturacak olan ara parça implant üzerine vidalanır. Bu işlem ağrısız, kolay ve kısa süreli bir işlemdir. Bu uygulamadan sonra, bu parça üzerinden ölçü alınarak yaklaşık 1 hafta içinde proteziniz ağız içerisine yerleştirilmeye hazır olacaktır.

İmplant ameliyatından sonra ağrı olur mu?

Ameliyat sonrasındaki ağrı, kişilerin ağrı eşiklerine bağlı olarak gelişen göreceli bir durum olmakla beraber, anestezinin geçmesi ile hafif bir ağrı oluşabilir ancak bu da verilen ağrı kesicilerin geçiremeyeceği bir ağrı değildir.

İmplant nasıl bir maddedir?

Titanyum, insan vücuduna en iyi adapte olabilen, yerleştirldikten sonra kemikle bağlanması çok iyi olan ve dokular tarafından kabul edilebilirliği en yüksek olan materyaldir. Bu da implantın yerleştirildikten sonra vucudun bir parçası haline gelmesine ve implanta maksimum dayanıklılık sağlamasına neden olmaktadır.

İmplant tedavisi kimlere uygulanabilir?

İmplant tedavisi normal şartlar altında , hastanın sağlık durumunda ciddi bir rahatsızlığı yok ise ,radyolojik ve klinik muayenede implant uygulanacak yeterli kemik ölçümleri mevcut olan herkese uygulanabilmekte ancak çok ciddi sigara ve alkol kullananlarda, ağız bakımı yeterli olmayan kişilerde iyileşme periyodunda ciddi problemler yaşandığı için önerilmemektedir.

İmplant tedavisinin başarısının garantisi var mıdır?

İmplant uygulantıktan sonra %90 başarı oranı verilmekte ama her ameliyatta olduğu gibi garanti vermek pek mümkün değildir.

İmplant ameliyatından sonra nelere dikkat edilmelidir?

İmplant yapılan bölgedeki kemik ile implantın kaynaşması için bu bölgeye kesinlike kuvvet gelmemelidir. Bu da ameliyat yapılan taraftan hiç yemek yemememiz anlamına gelmektedir. Daha çok sıvı veya yumuşak gıdalar ile beslenip ağız hijyenine çok dikkat edilmelidir.

İmplantlar yerleştirildikten ne kadar sonra üst yapısı yapılabilir?

İmplantlar yerleştirilikten sonra üst çene de 3 ay, alt çenede 2 ay beklenildikten sonra üst yapıları yapılabilir.

İmplant ameliyatından sonra protezler yapılana kadar dişsiz mi kalınıyor?

Ameliyattan sonra ilk 15 gün implant yapılan bölgeye herhangi bir geçici protez diş yapılması önerilmemektedir bunun da nedeni her ne kadar hastaya ameliyat bölgesini kullanmaması gerektiği uyarısını yapsak da hastaların o bölgeyi kullanmalarına bağlı kemik ile implantın kaynaşmasında olumsuz etkiler görmekteyiz . Bu nedenle ancak 15 gün sonra o bölgeye pasif, çiğneme görevi yapmayacak geçici bir protez diş yapılması daha uygundur.panel top