panel top

Kompozit Veneer (Bonding)

Kompozit Veneer Nedir?

Kompozit veneer işlemi, dişlere zarar vermeden dişlerdeki küçük şekil bozukluklarının giderilmesi işlemidir. Diş hekimi, özel malzemeler ile kompozit dolgu maddesini dişlerin üzerine yerleştirerek dişler üzerinde yeni şekiller meydana getirir.

Estetik diş hekimliğinin faydalandığı koruyucu yöntemlerden biridir. Eğer kişinin dişlerinde küçük aralıklar, ufak tefek şekil bozuklukları varsa dişleri hiç kesmeden dolgu malzemesini dişlerin üzerine ekleyerek dişe yeniden şekil verme işlemidir. Örneğin ön dişleri arasında aralık olan bireyler dişlerini kestirmeden kaplama yaptırmadan kompozit veneer uygulaması ile bu aralığı kısa bir sürede kapattırtabilirler. Ayrıca dişleri gereğinden kısa olan bireyler, yaşlı gözüküyor, konuştuğunda ya da güldüğünde dişleri görünmüyor ise bu kişiler yine aynı uygulama ile dişlerini biraz daha uzattırtarak daha dinamik ve daha güzel bir estetiğe sahip olabilirler. Ufak tefek çapraşıklık durumlarında yine aynı uygulama yapılabilir durum daha da büyüdüğünde ise porselen lamineler veya porselen kronlar tedavi seçeneği olarak düşünülmelidir.

Dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan ilavelerdir. Bu amaçla kullanılan malzemeler (mikrofil ajanlar), doğal dişin dış yüzeyine tutturularak şekil ve renk bozuklukları kolayca giderilebilir.

Kompozit veneer uygulanırken ağrı hissedilmez; Pek çok durumda, dişi uyuşturmaya bile gerek duymadan bu işlem uygulanabilir.

Adeziv sistem uygulanan dişlerde zamanla renk değişimi olur mu?

Mikrofil ajanlar, en ileri tekniklerle elde edilmiş olup, hemen hemen diş yapısıyla aynı özellikler taşırlar ve ancak normal dişler kadar renk değiştirirler. Yüzey pürüzlülüğü, cilalama ile en aza indirildiğinde lekelenmeye karşı dayanıklılığı artar. Dış faktörlerin sebep olduğu (sigara, çay, kola, kahve vb.) olası lekelenmeler ise, rutin diş muayenelerinde giderilebilir.

Bu sistemin uygulandığı dişler özel bir bakım gerektirir mi?

Bu konuda bazı sınırlamalar mevcuttur. Çok sert nesneleri (buz, şeker gibi) ısırmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca tırnak yeme gibi olumsuz alışkanlıklardan uzak kalınmalıdır.

Bir adeziv sistemin ömrü ne kadardır?

Bu süre, kullanılan malzemenin kalitesine ve diş hekiminin becerisine bağlıdır. Son teknoloji ile üretilen malzemelerin ömrü 5 ila 10 yıldır.Kompozit veneer uygulanmış bir dişe, daha sonra yeniden aynı işlem uygulanabilir.

Kompozit veneer uygulaması pahalı mıdır?

Genellikle diğer estetik işlemlere göre daha ekonomiktir. Ücreti belirleyen faktör, kullanılan malzeme ve seçilecek tedavi türüdür.

Kompozit veneer herkese uygulanabilir mi?

Hemen hemen bütün yaş gruplarına bu tedavi metodu uygulanabilir. Çocuklar, ergenlik çağındakiler, yetişkinler ve yaşlılar görünüşlerini ve gülümsemelerini bu metot sayesinde daha da güzelleştirebilirler.panel top